هوشمند سازی ساختمان

یک ساختمان هوشمند ساختماني  است که در بر دارنده محیطی پویا و مقرون به صرفه به وسیلهٔ یک پارچه کردن چهار عنصر اصلی یعنی سامانه‌ها، ساختار، سرویس‌ها، مدیریت و رابطه میان ان‌ها است. به عبارت دیگر ساختمان هوشمند ساختمانی است که کلیه اجزای داخی ان به واسطه‌ای یک پارچه و ایجاد منطقی سازگار با محیط در تعامل با یکدیگرند. از سوی دیگر،  مديريت انرژي  (EMS) می‌تواند در حدود ۱۰٪ تا ۳۰٪ کاهش  هزينه و قیمت در پی‌داشته باشد.

EMSها سامانه‌های کنترلی هستند که با تنظیم عملکرد ساعتی و دوره‌ای تجهیزات از اتلاف انرژي  جلوگیری می‌نماید. به این معنا که زمان و محدودهٔ خاموش و روشن شدن دستگاه‌ها را با توجه به داده‌های از پیش تعیین شده‌ای بر اساس یک سامانهٔ یکتا و به کمک ساعت‌های کنترلی تنظیم می‌کند.

در طراحی سامانه با توجه به اختیاراتی که وجود دارد، ابتدا باید به ارزیابی هزینه‌های جاری پرداخت. در این مورد باید به بازدهی مصرف انرژی و صرفه جویی ان توجه داشت. محل و جهت ساختمان، ثبات دما، تاثیر باد، اب و هوا، روشنایی و تهویهٔ طبیعی اهمیت زیادی دارند. در ساختمان‌هایی که مصرف بالای انرژی دارند باید حتماً یک آنالیز بر روی هزینهٔ دوره‌ای زندگی انجام شود و بر این اساس به طراحی اصولی پرداخت که در واقع تاثیر مستقیم بر هزینه‌ها دارند.

در يك ساختمان هوشمند علاوه بر مديريت مصرف انرژي قادر خواهيم بود تمامي تجهيزات برقي و الكترونيكي ساختمان از قبيل روشنايي ها، سيستم هاي سرمايشي و گرمايشي، سيستم هاي صوتي و تصويري و … را از راه هاي دور و نزديك كنترل كنيم.كه اين امر باعث راحتي و رفاه بيشتر و همچنين امنيت خاطر مي گردد.

پروتکل های رایج

به طور ساده پروتكل را مجموعه قوانيني تعريف ميكنيم كه  تجهيزات مختلف هوشمندسازي توسط آن با هم ارتباط برقرار مي كنند و به تبادل اطلاعات مي پردازند.در اصل پروتكل زبان ارتباطي بين تجهيزات است.

در زمينه هوشمند سازي ساختمان پروتكل هاي بسيار زيادي وجود دارد كه اين امر بعضا باعث ايجاد سردرگمي در انتخاب پروتكل مناسب مي گردد.نكته اي كه در انتخاب پروتكل اهميت دارد اين است كه 1. آن پروتكل نيازها و انتظارات ما از هوشمند سازي را برآورده سازد  2.تجهيزات توليد شده براي آن پروتكل از كيفيت مطلوب و خدمات مناسبي برخوردار باشد 3. تنوع و هماهنگي تجهيزات در آن پروتكل به حدي باشد كه دست ما را براي انتخاب محصولات باز بگذارد.دز زير به برخي از پروتكل هاي رايج در زمينه هوشمند سازي در ايران اشاره مي كنيم:

پروتکل KNX :

در پیاده سازی و اجرای یک خانه هوشمند از پروتکل های متفاوتی استفاده می شود، که پروتکل KNX یکی از محبوب ترین این پروتکل هاست. KNX پروتکل استاندارد ارتباطی مبتنی بر OSI بوده که جهت هوشمند سازی ساختمان طراحی گردیده است. این استاندارد در قیاس با سه پروتکل قبلی که در این خصوص موجود بوده، EHS،Batibus ، EIB موفقیت و محبوبیت بیشتری را کسب کرده و هر روزه تعداد دوستداران بیشتری پیدا می کند. این استاندارد توسط انجمن KNX مدیریت و اداره می شود و تمامی شرکت های تولید کننده محصولات خانه هوشمند که محصولات KNX تولید می کنند زیر نظر و عضو این انجمن می باشند.

این استاندارد بر اساس پروتکل ارتباطی EIB می باشد، که با لایه های فیزیکی، روش های پیکربندی و تجارب کاربردی دو پروتکل Batibus و EHS تلفیق گردیده است.

KNX بستر های ارتباطی متنوع و زیادی را تحت پوشش قرار می دهد که عبارتند از:

  1. شبکه برق ساختمان ( برگرفته از استانداردهای EHS و EIB و تقریبا شبیه پروتکل X10 و پروتکل PLCBus عمل می کند)
  2. استفاده از شبکه اترنت ( با عناوین EIB net/IP و KNX net/IP نیز از آن یاد می شود)
  3. کابل های زوج سیم به هم تابیده ( برگرفته از EIB و Batibus )
  4. بستری بر پایه امواج رادیویی و وایرلس ( KNX-RF )
  5. اینفرارد

این پروتکل طوری طراحی شده تا مستقل از سخت افزار عمل کند، این بدین معناست که یک وسیله KNX با توجه به نحوه پیاده سازی و طراحی سیستم قابلیت کنترل شدن با یک میکروکنترلر 8 بیتی تا یک PC را داراست.

رایج ترین شکل استفاده از پروتکل هوشمندسازی KNX استفاده با کابل زوج سیم به هم تابیده می باشد.

KNX به عنوان یک استاندارد باز مورد تائید:

  استاندارد بین المللی (ISO / IEC 14543-3)
استاندارد کانادا (CSA-ISO/IEC 14543-3)
استاندارد اروپا (CENELEC EN 50090 و CEN EN 13321-1)
چین گوا بیائو (GB / T 20،965) [1]

انجمن KNX، تا 1 مارس 2014 ، 339 عضو از 37 کشور مختلف دنیا داشته است. علاوه بر این قراردادهای همکاری این انجمن با 30000 شرکت نصب کننده تجهیزات و 60 دانشگاه صنعتی و 150 موسسه آموزشی نمود استقبال بی نظیر از این پروتکل استاندارد می باشد.

در صورتی که فلگ مربوط به مقصد از نوع DT باشد پیام و فرمان بصورت مولتی کست خواهد بود. R2 تا R0 برای هر مسیر مثل TTL در IP متغییر است. منبع همیشه یه آدرس فیزیکی دارد اما مقصد می تواند علاوه بر داشتن یک آدرس فیزیکی آدرس گروهی نیز داشته باشد. 0 منطقی در این حالت 30 ولت مستقیم بوده و یک منطقی برقرار نبودن این حالت می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *