الستیکس چیست ؟

الستیکس چیست ؟

قبل از اینکه به معرفی الستیکس بپردازیم لازم است در مورد دستگاه مرکز تلفن که عموما تحت عنوان سانترال (گرفته شده از واژه Central) شناخته می شود بپردازیم. دستگاه مرکز تلفن یا سانترال یک دستگاه با قابلیت شبیه سازی یک سیستم مخابرات در ابعاد بسیار کوچک در یک سازمان و یا شرکت و یا هر مکانی است که از یک طرف تعدادی خطوط شهری از سوی مخابرات به آن اختصاص داده شده و از طرف دیگر تعدادی خطوط از آن گرفته شده که به عنوان خطوط داخلی شناخته می شود. طبیعتا از خطوط شهری برای گرفتن تماس از بیرون به داخل و یا بالعکس استفاده می شود و علاوه بر آن خطوط داخلی امکان بر قراری ارتباط بین کاربران داخل مجموعه را بدون هزینه و از طریق دستگاه مرکز تلفن که یک سیستم مخابراتی را شبیه سازی و پیاده سازی کرده است، دارا می باشند.

ساختار مرکز تلفن آنالوگ و دیجیتال

ساختار مرکز تلفن آنالوگ و دیجیتال

همانطور که در شکل ملاحظه می کنید برخی از ارتباط داخلی به دستگاه ها فکس اختصاص می یابند. از شناخته شده ترین دستگاه های مرکز تلفن / سانترال می توان به برند پاناسونیک اشاره کرد. (در اصلاح فنی به این نوع مراکز تلفن / سانترال PBX گفته می شود که مخفف عبارت Public Branch Exchange می باشد.)

معرفی الستیکس

الستیکس چیست ؟ الستیکس یا Elastix یک سیستم جایگزین مرکز تلفن / تماس (سانترال) با امکان ارتباط به شبکه دیتا (شبکه های کامپیوتری) و امکانات تکنولوژی تلفن تحت شبکه (VoIP) است. در اصلاح فنی به الستیکس مرکز تلفن تحت شبکه یا IP-PBX گفته می شود. از جلمه قابلیت های الستیکس که آن را متمایز و برتر از سانترال های معمولی می کند می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 1. سیستم پاسخگوی خودکار چند لایه (IVR)
 2. امکان تعریف صف برای مشتریان (Queue)
 3. فکس سرور مجازی (Virtual Fax)
 4. امکان اتصال به سرور پست الکترونیک (E-Mail)
 5. امکان ضبط مکالمات
 6. پنل گزارش دهی مناسب
 7. صندوق پیام صوتی
 8. ارسال فکس و پیام صوتی به صندوق پست الکترونیک
 9. امکان اتصال چندین مرکز کاری با استفاده از تجهیزات مختلف (پروتکل استاندارد)
 10. امکان استفاده از تلفن های نرم افزاری (Soft-Phone)
 11. امکان تعریف ساعات کاری
 12. امکان سیاست های یک مرکز تماس
 13. لیست سیاه و سفید (white list / black list)
 14. و صد ها امکان دیگر

 

لازم بذکر است برخی مدل های سانترال پاناسونیک اندکی از امکانات فوق را پشتیبانی می کنند البته با شرایط ویژه از جلمه خرید سخت افزار مربوطه مانند کارت های ویژه که هزینه های بالایی دارد.

الستیکس به عنوان یک سیستم مدیریت تماس (Call Manager) که امروزه جایگزین مرکز تلفن هایی مانند پاناسونیک شده، از محبوبیت خاصی بین کاربران برخوردار است. این محبوبیت ناشی از امکانات فراوان این سیستم، قابلیت اتصال و یکپارچگی با سیستم های نوین، هزینه های قابل قبول و سهولت استفاده است.

قابل ذکر است که الستیکس برپایه استریسک یا Asterisk نوشته شده که یک هسته استاندار است و این امکان را می دهد که به سایر سیستم هایی که امکان اتصال به سیستم های Asterisk-Based را دارند متصل و یکپارچه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *